Mittwoch, 17. Januar 2018

Nie jest łatwo / Es ist nicht leicht

znaleźć wykrój na sukienkę dopasowaną, lecz mimo wszystko nie przylegającą do ciała, podkreślającą sylwetkę i nie krepującą ruchów.

einen Kleiderschnitt zu finden, der gut passt und nicht allzu eng geschnitten ist.Zdecydowałam się na wykrój  z burdy 2014 / 9 / 102 , niezbyt skomplikowany, ale za to z ciekawymi detalami. Mimo konieczności zszycia 12 części praca poszła szybko, tym bardziej,  że tył wykroiłam po złożeniu materiału, oszczędzając sobie wszywania zamka .

Ich habe mich für den Schnitt burda 2014 / 9 /  102 entschieden. Er ist nicht besonders kompliziert, besitzt aber dafür netten Details. Obwohl der Schnitt aus 12 Teilen, die man zusammen nähen muss, besteht, ging die Arbeit zügig, zumal ich mir den Reißverschluss gespart habe, da der Rücken im Stoffbruch zugeschnitten wurde.


Sukienka jest lekko wcięta w pasie, a dzięki pionowym cięciom, łatwo jest dopasowac ją do własnej figury.
Kieszeni nie wszywałam.

Das Kleid ist ganz leicht tailliert und dank den Teilungsnähten kann man es problemlos an die eigene Figur anpassen. 
Die Taschen habe ich weggelassen.


Sukienkę uszyłam najpierw na próbę  ze streczowego bawełnianego jerseju  i wydała mi się na tyle udana , że zainwestowałam czas w drugą.

Ich habe das Kleid zuerst aus günstigen Strechjersey genäht. Das Probestück empfand ich als tragbar und habe ein bisschen Zeit in das Zweite investiert.


Materiał to rodzaj grubszego jerseyu w rodzaju punto, przyjemnego w dotyku i niestrzępiącego się.  Jest to poliester , czyli właściwie to czego staram się unikać, ale przepuszczający powietrze i miły dla skóry.

Der Stoff ähnelnt dem Puntojersey, ist angenehm weich und franst nicht aus. Er besteht aus Poliester, also dem Ding das ich eigentlich vermeide, trägt sich jedoch sehr gut.


Materiał ma wzór  kwiatowy,  ulozony w niesymetrycznych,  przesunietych wzgledem siebie szlakach , co bardzo utrudnilo wycinanie.  Teraz, gdy sukienka jest już gotowa, mam takie wrażenie, jakbym z tylu lepiej  rozmieściła wzór  niż z przodu.

Das Blumenmuster wird auf dem Stoff in asymmetrischer Reihung gedruckt, was den Zuschnitt sehr erschwert. Wenn ich jetzt das fertige Kleid betrachte finde ich die Verteilung des Muster hinten besser als vorne.


Summa summarum jestem zarówno z wykroju jak i z obu sukienek bardzo zadowolona. Wykrój na razie odłożyłam , ale jestem pewna, że kiedyś w przyszłosci jeszcze z niego skorzystam.

Summa Summarum sowohl der Schnitt als auch beide Kleider gefallen mir ganz gut. Ich habe den Schnitt zur Zeit auf die Seite gelegt aber werde ihn in der Zukunft bestimmt noch brauchen.

Pozdrawiam  serdecznie / Schöne Grüße
Ewa

Kommentare:

 1. Ewa, Śliczne sukienki, idealnie leżą, po prostu super :)
  Wykrój z którego skorzystałaś mam od dawna w planach szyciowych, tylko nie trafiłam na odpowiednią dzianinę - chciałam uszyć z czarnego,elastycznego żakardu chyba tak jak w oryginale. Twoje sukienki zdecydowanie utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto :)
  Kwiatuszki śliczne, też taką chcę :)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Ada

  AntwortenLöschen
 2. Zwei sehr hübsche Kleider, auch die verwendeten Stoffe gefallen mir gut.
  Beim Blümchenkleid bist du mit der Musteraufteilung sehr kritisch, : ).
  Ich muss den Schnitt mal im Hinterkopf behalten...
  LG von Susanne

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Zum finden des Schnittes habe ich schon einige Zeit gebraucht. Das Kleid in burda ist eher unscheinbar, erst die technischen Zeichnung hat mich überzeugt. Und wenn Du glaubst, dass mit dem Muster alles in Ordnung ist, dann höre ich besser mit dem Meckern auf 😉:).
   LG
   Ewa

   Löschen
 3. Ein Schnitt, der ganz nach meinem Geschmack ist. So sehr ich figurbetonte Etuikleider liebe, so sehr mag ich es immer öfter auch bequem und trotzdem nicht sackig. Das ist ein perfekter Schnitt dafür und ich schaue mal, ob ich die Zeitschrift habe. Beide Kleider sind sehr schön geworden. Der Schnitt hat auf jeden Fall wiederholungspotential und macht sich bestimmt auch mit sommerlichen Stoffen gut. Dann könnte man ja Dreiviertelärmel dazu machen. Liebe Grüße von Ina

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Genau Ina, es ist ein Kleid, das viel von einem Sack hat und trotzdem eine gute Figur macht. Ich kann es mir auch aus einem einfarbigen Stoff vorstellen, da kommen alle Nähte schön zur Geltung.
   LG
   Ewa

   Löschen
 4. Wspaniała sukienka, dopiero jak powiedziałaś o kwiatkach to zauwazyłam, że z tyłu są inaczej ułożone.

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Sukienka w burdzie raczej nie rzuca się w oczy, dopiero rysunek techniczny przyciągnął moją uwagę. A kwiatki zostaną tak jak są :).
   Ewa

   Löschen
 5. Superschnell, beide Kleider. Die Passform ist klasse da sind die teilungsnähte im Schnitt einfach großartig zum anpassen. LG kuestensocke

  AntwortenLöschen
 6. Super schön!!! Sollte es heißen, verflixte Autokorrektur. 🙄

  AntwortenLöschen
 7. Twoja sukienka wyszła super ! Nie wiem jak to się stało, bo szyłam kiedyś i wyszła mi ogromna, pomimo szycia swojego rozmiaru, a że materiał nie był wart ślęczenia przy nim rzuciłam w kąt. teraz jak widzę Twoją wersję może warto pochylić się nad wykrojem ponownie :) ???
  Pozdrawiam :)

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Ja też wycięłam swój kupny rozmiar i nie była za duża. Oczywiście musiałam trochę pokombinować, ale trzymało się to w granicach przewidywalnego "burdowego" błędu. Pierwsza sukienka jest trochę luźniesza, co wynika chyba z rodzaju materialu, oraz z tego, że do drugiej bardziej się przyłożyłam.
   Pozdrawiam serdecznie :)
   Ewa

   Löschen
 8. Ewa,
  Bardzo mi się podoba ta sukienka, szczególnie w kwiatki :))) Fason prosty, elegancki i do tego wygodny, super się w niej prezentujesz :)
  U mnie od dłuższego czasu czeka w kolejce na odpowiedni materiał...
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Ada

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. No to jestem ciekawa jaki materiał wybierzesz i czy będziesz zadowolona.
   Pozdrawiam i dziękuję:)
   Ewa

   Löschen
 9. Nie zauważyłam w pierwszym odruchu że coś niehalo z tymi kwiatkami, gdyby nie wyjaśnienie żyłabym w błogiej nieświadomości. Sukienka wygląda bardzo ładnie, jest po prostu urocza, tak bym powiedziała.
  Pozdrawiam ciepło!

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. No to fajnie, że wzór się jako tako prezentuje. Jego rozmieszczenie i wycinanie części trwało dość długo, ale chyba dię opłaciło 😎.
   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😍Ewa

   Löschen